Hádej s My Bean Box nyní v prodeji!

6 nejdražších káv na světě

Zveřejněno 23. 05. 2021

Káva je komodita jako žádná jiná. Svědčí o tom i skutečnost, že si káva stále udržuje své místo mezi deseti nejobchodovatelnějšími komoditami na světě hned po ropě a několika vzácných kovech. Tyto pražené třešinky především kávovníku Arabika se do povědomí lidstva dostaly již před stovkami let a je proto jasné, že za takovou dobu se objevilo i několik vskutku raritních druhů. Pojďme si tak nyní společně představit šest nejexkluzivnějších káv na světě, u kterých budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

 

Jamaican Blue Mountain Coffee (cca 1 300 Kč/kg)

Ani karibským zemím není pěstování kávy cizí. Své o tom ví Jamajka, které je proslulá svou Jamaican Blue Mountain kávou. V čem že je tak jedinečná? Jak to tak u nejdražších druhů káv bývá, na svědomí to má kombinace velké poptávky a relativně malého množství samotné kávy. Tento druh se pěstuje pouze na východní straně ostrova v pohoří Blue Mountain a to v nadmořské výšce od 600 do 1 500 metrů nad mořem. Jejímu pěstování a pražení se věnuje pouze pět certifikovaných plantáží, z jejichž produkce pochází celá světová distribuce této kávy. Káva zaujme i svou barvou, která je ojediněle zelenomodrá. Chuť kávy Jamaican Blue Mountain je velmi vyvážená, jemná se střední kyselostí a oříškovými a kakaovými tóny.

 

Saint Helena Coffee (cca 3 200 Kč/kg)

Za v pořadí pátou nejdražší kávou světa musíme zamířit na ostrov Svatá Helena v Atlantickém oceánu. I přes svou miniaturní rozlohu se pyšní produkcí kávy St. Helena, za kterou můžeme vděčit jedinečnému druhu kávovníku Arabika (The Green Tipped Bourbon Arabica), který je od roku 2019 označen za globálně ohrožený druh. Tento kávovník byl na ostrov dovezen v 18. století a v současné době roste pouze na dvou místech na ostrově. Sehnat tuto kávu mimo území ostrova je téměř nemožné. Kuriozitou je, že v roce 2015 bylo 100 g této ojedinělé kávy vydraženo v Londýnské aukci za v přepočtu téměř 1 900 000 Kč. Pokud někdy na ostrov zavítáte (gratulujeme, pokud se Vám to podaří), připravte si podstatně méně a to asi 3 200 Kč.

 

Kopi Luwak (cca 15 000 Kč/kg)

Indonéská káva Kopi Luwak je mnohdy považována za úplně nejdražší kávu světa. Ačkoli tomu tak není, je to rozhodně jedna z těch nejbizarnějších. Princip této kávy je poměrně jednoduchý – malá roztomilá zvířátka zvaná Cibetky požírají celé plody kávovníku, ze kterých tráví pouze jejich dužinu a zrnka následně vyloučí. Tímto způsobem dojde k fermentaci zrn a ztrátě jejich hořkosti. Výsledná chuť kávy je výrazně jemnější a vybalancovaná. Jde o vskutku raritu mezi kávami, které se ročně vyprodukuje kolem pouze 2,5 tuny.

 

Hacienda La Esmeralda (cca 15 000 Kč/kg)

S etiopským druhem kávovníku Arabika Geisha, se můžeme setkat v tropické středoamerické Panamě, kde se jejímu pěstování již spoustu let věnuje plantáž La Esmeralda nacházející se v nadmořské výšce 1 500 metrů. Od roku 2004 je káva jednou z nejoceňovanějších a odborníky nejopěvovanějších káv světa. Nabízí bezkonkurenční chuť s luxusními citrusovými tóny a vícevrstvým aroma. Kávu Hacienda La Esmeralda se nám asi nikdy nepodaří ochutnat, jelikož se prodává pouze na privátní online burze, ale věříme, že je její chuť tak delikátní, jak je popisováno.

 

Finca El Injerto Coffee (cca 25 000 Kč/kg)

Guatemalská káva Finca El Injerto pěstující se od roku 1900 na horských svazích v oblasti Huehuetenango získává svou jedinečnost díky vulkanické půdě, na které je pěstována. Kombinace bohatých půdních minerálů, přívětivých dešťových srážek a místní teploty kolem 22° C vytváří jedno z nejlepších mikroklimat pro pěstování kávy. Plody místních kávovníků jsou navíc podstatně menší. Výsledná chuť zrn je tak příjemně šťavnatá s plných tělem a nádech tropického ovoce, doplněné harmonickou aciditou.

 

Black Ivory Coffee (cca 45 000 Kč/kg)

Pamatujete si na Kopi Luwak neboli cibetkovou kávu? Máme tu ještě jednu o špetku bizardnější kávu. Jmenuje se Black Ivory a je u ní zapotřebí o něco větších zvířátek a to rovnou slonů indických. Od roku 2012 je v Thajsku k produkci využíváno asi třicet slonů, jenž jsou denně krmeni asi 32 kg kávových bobulí, ze kterých nakonec vyprodukují asi jedno kilo dále použitelných zrn. Káva Black Ivory se vyznačuje příjemně hořkou chutí s tóny čokolády, koření a sladu. Ačkoliv je káva distribuována primárně do lokálních luxusních hotelů a michelinských restaurací, můžete si ji objednat přes oficiální stránky i vy.

Komentáře

0 Komentáře

Zanechat komentář